Wazektomia to metoda antykoncepcji dla mężczyzn, która cieszy się coraz większym uznaniem ze względu na swoją skuteczność i bezpieczeństwo. Dzięki zabiegowi pary mogą uchronić się przed nieplanowaną ciążą, co może być szczególnie ważne dla kobiet, u których jest niewskazana, szczególnie jeśli nie mogą stosować antykoncepcji hormonalnej. Wazektomia nie wpływa na produkcję testosteronu, funkcje seksualne, czy możliwość osiągania orgazmu. Jedynym skutkiem zabiegu jest brak plemników w ejakulacie. Dowiedz się, czy wazektomia jest odwracalna i jaka jest skuteczność przywracania płodności po przecięciu nasieniowodów?
Wazektomia to procedura mikrochirurgiczna uznawana za jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcyjnych dla mężczyzn. Zabieg polega na przecięciu oraz zamknięciu (podwiązaniu) nasieniowodów odpowiedzialnych za transport plemników z jąder. Wazektomia charakteryzuje się niskim stopniem inwazyjności. Konieczne jest wykonanie niewielkiego nacięcia skóry moszny w celu uzyskania dostępu do nasieniowodów. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, dlatego jest całkowicie bezbolesny dla pacjenta.
Głównym celem i skutkiem wazektomii jest ubezpłodnienie mężczyzny poprzez przecięcie nasieniowodów i uniemożliwienie przedostania się plemników do ejakulatu. Zabieg zapewnia zabezpieczenie przed niechcianą ciążą, a jego skuteczność ocenia się na 99,9%. Mężczyźni po wazektomii zachowują pełnię funkcji seksualnych. Zabieg nie wpływa na erekcję, długość stosunku czy objętość ejakulatu. Nie zmienia się również poziom wydzielanego testosteronu, oraz wytwarzanie plemników w jądrach. Nie mają jednak możliwości przedostania się do cewki moczowej i wydostania się na zewnątrz w trakcie ejakulacji.
Należy pamiętać, że wazektomia nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, dlatego w przypadku ryzyka konieczne jest stosowanie odpowiedniego zabezpieczenia.
Wielu pacjentów przed zabiegiem podcięcia nasieniowodów pyta o skuteczność wazektomii oraz o to, czy wazektomia jest odwracalna. Zdarza się bowiem, że zmiana sytuacji życiowej może pociągnąć za sobą chęć odzyskania płodności. W takim przypadku możliwe jest wykonanie zabiegu odwrócenia wazektomii, czyli przywrócenia ciągłości nasieniowodów. Statystycznie na ten krok decyduje się do 10% mężczyzn po zabiegu. Procedura wymaga większej precyzji chirurgicznej, jest kosztowna i nie gwarantuje przywrócenia płodności. Dlatego decyzja o wazektomii powinna być podejmowana z pełną świadomością potencjalnych długoterminowych konsekwencji.
Rewazektomia, znana również jako odwrócenie wazektomii lub rekonstrukcja nasieniowodów, to chirurgiczna procedura mająca na celu przywrócenie płodności mężczyznom, którzy wcześniej przeszli zabieg wazektomii.
Odtworzenie ciągłości nasieniowodów, umożliwiające plemnikom przedostanie się do ejakulatu, jest bardziej skomplikowanym zabiegiem. Chirurg (z użyciem okularów operacyjnych) identyfikuje miejsce przecięcia nasieniowodów, odpowiednio opracowuje ich końcówki i łączy oba fragmenty, zakładając szwy. W niektórych przypadkach, ze względu na problemy anatomiczne, np. końce nasieniowodów znajdują się bardzo blisko najądrza, konieczne jest zastosowanie bardziej skomplikowanej techniki, prowadzącej do połączenia nasieniowodu z najądrzem.
W zależności od zastosowanej metody zabieg odwrócenia wazektomii może trwa od 1,5 do 4 godzin.
Rewazektomię można też przeprowadzić na jednym nasieniowodzie, ale należy brać pod uwagę, że przywrócenie ciągłości w obu zwiększa skuteczność zabiegu i szansę na poczęcie.
Rewazektomia, czyli procedura umożliwiająca odwrócenie wazektomii, jest skomplikowanym i wymagającym zabiegiem chirurgicznym, obarczonym ryzykiem niepowodzenia. Wówczas w ejakulacie pacjenta po zabiegu nie stwierdza się obecności plemników, co uniemożliwia zapłodnienie partnerki. Szacuje się, że w przypadku połączenia obu nasieniowodów metodą klasyczną szanse powodzenia rewazektomii mogą sięgać nawet 90%, ale sukces zabiegu zależy również od innych czynników. W przypadku konieczności wykonania połączenia nasieniowodów z najądrzami szanse przywrócenia płodności mężczyźnie obniżają się do około 60%.
Zabieg przywrócenia ciągłości nasieniowodów u mężczyzn po wazektomii, czyli przywracanie płodności, ma duże szanse powodzenia. Istnieje kilka czynników, które mogą mieć wpływ na skuteczność rewazektomii i płodność mężczyzny po zabiegu. Można wśród nich wyróżnić:
Chociaż teoretycznie wazektomia jest odwracalna, nie zawsze udaje się przywrócić mężczyźnie płodność, a w niektórych przypadkach nie jest możliwe wykonanie rewazektomii (np. ze względu na stan zdrowia pacjenta). Zdarza się również, że mężczyzna nie chce zdecydować się na taki zabieg, a jednocześnie pragnie zostać ojcem. Wówczas możliwe jest również skorzystanie z alternatywnych metod zapłodnienia, np. in vitro (IVF), z wcześniejszym pobraniem plemników bezpośrednio z jąder.
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące odwracalności wazektomii.
Wazektomia to zabieg chirurgiczny polegający na przecięciu i podwiązaniu nasieniowodów, co uniemożliwia przedostanie się plemników do ejakulatu. Metoda uznawana jest za jedną z najskuteczniejszych form antykoncepcji. Wazektomia jest odwracalnym zabiegiem, ale skuteczność rewazektomii zależy od wielu czynników.
Wazektomia jest uznawana za odwracalny zabieg, ale istnieje ryzyko niepowodzenia przywracania ciągłości nasieniowodów. Jednak nawet w takim przypadku możliwe jest wykorzystanie technik wspomaganego rozrodu, takich jak zapłodnienie in vitro z użyciem plemników pobranych bezpośrednio z jąder.
Tak, dzięki zabiegowi rewazektomii możliwe jest przywrócenie ciągłości nasieniowodów.
Koszt rewazektomii zależy od kilku czynników, m.in. konkretnej metody, znieczulenia, czy samej kliniki oferującej tego rodzaju zabiegi. Procedura jest bardziej skomplikowana niż w przypadku wazektomii, co znacząco wydłuża też czas zabiegu, dlatego koszt może sięgać nawet 20 000 zł.
Wazektomia uznawana jest za odwracalny zabieg. Skuteczność rewazektomii jest wysoka, jednak zależy od wielu czynników, dlatego nie daje 100% gwarancji przywrócenia płodności mężczyźnie.
Wazektomia jest uznawana za jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcji. Mniej niż 0,1 % ryzyka wynika z możliwości rekanalizacji umożliwiającej przedostanie się plemników do ejakulatu.
Wznowienie stosunków seksualnych po rewazektomii możliwe jest zwykle po 3 tygodniach od zabiegu, dlatego uznaje się, że może wówczas dojść do poczęcia. Należy jednak pamiętać, czas przywracania pełnej płodności mężczyzny po zabiegu może trwać nawet 6 miesięcy.
Oba zabiegi wykonywane są w znieczuleniu, dlatego sam zabieg nie powoduje dolegliwości bólowych. Dyskomfort może pojawić się w okresie rekonwalescencji, zarówno po wazektomii, jak i rewazektomii.
Tak. Zdarza się, że pacjent po przywróceniu płodności i realizacji planów związanych z ojcostwem, ponownie decyduje się na zabieg wazektomii. Jeśli nie ma przeciwwskazań do przeprowadzenia procedury, możliwe jest skorzystanie z tej formy antykoncepcji.
Data aktualizacji tekstu: 21.02.2024 r.
Wyślij e-mail lub zadzwoń
Skontaktuj się z nami
Masz pytania? Zadzwoń
+48 32 202 36 35
Napisz wiadomość
info@ziebaclinic.pl