metody leczenia niepłodności, wskazania do leczenia metodą zapłodnienia pozaustrojowego, Zapłodnienie In Vitro, zapłodnienie pozaustrojowe
Zapłodnienie in vitro (IVF – in vitro fertilization) jest chyba najbardziej znaną metodą stosowaną w leczeniu niepłodności. Jest to również – jak dotąd – metoda o najwyższej skuteczności. Daje nadzieję na ciążę w przypadkach, gdy inne metody leczenia są nieskuteczne lub od początku nie dają szans na powodzenie. Szansa na zajście w ciążę wynosi ok. 20 – 30% przy przejściu jednej procedury. Przy podejściu do trzech zabiegów rośnie do 40 – 50%. Szansa na powodzenie zależy jednak oczywiście od wielu czynników, między innymi od stanu zdrowia i wieku pacjentów.
Pierwsze dziecko poczęte dzięki połączeniu komórki jajowej i plemnika w warunkach laboratoryjnych przyszło na świat w 1978 roku. Od tamtego czasu ciągły rozwój medycyny rozrodu umożliwia udoskonalanie metody i poprawę jej skuteczności. Historię metody opisywaliśmy już w tym miejscu.
Procedura zapłodnienia pozaustrojowego obejmuje kilka etapów. Są to: stymulacja hormonalna, pobranie komórek jajowych, zapłodnienie ich w laboratorium, hodowla zarodków, przeniesienie ich do macicy pacjentki i zamrożenie embrionów, które nie zostały przeniesione do macicy podczas pierwszego transferu.
Decyzję o kwalifikacji pary do procedury zapłodnienia in vitro należy podjąć po dokładnym przeanalizowaniu wielu czynników i przeprowadzeniu odpowiednich badań diagnostycznych u obojga partnerów. Należy wziąć pod uwagę między innymi wiek pacjentki, przyczynę niepłodności i czas jej trwania, a tym samym szanse na naturalne zajście w ciążę oraz dotychczas stosowane metody leczenia.
Wskazania do leczenia metodą zapłodnienia pozaustrojowego (według aktualnych rekomendacji Sekcji Płodności i Niepłodności Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu):
Wszystkie etapy procedury zapłodnienia pozaustrojowego będziemy szczegółowo opisywać w kolejnych tekstach.
Wyślij e-mail lub zadzwoń
Skontaktuj się z nami
Masz pytania? Zadzwoń
+48 32 202 36 35
Napisz wiadomość
info@ziebaclinic.pl