In Vitro, IVF, jak powstaje życie, komórka jajowa, Zapłodnienie In Vitro, zygota
W poprzednich częściach cyklu opisywaliśmy już punkcję jajników, następującą później kolekcję oocytów i ich ocenę oraz proces zapłodnienia w laboratorium. Dziś przyjrzymy się temu, co dzieje się w kolejnym dniu procedury, czyli ocenie, ile komórek jajowych udało się prawidłowo zapłodnić.
Oceny tej dokonuje się po 16 – 18 godzinach od momentu zapłodnienia. W przypadku metody ICSI, w której pojedynczego plemnika wprowadza się mikrochirurgicznie do oocytu, oznaki zapłodnienia widoczne są wcześniej niż w przypadku klasycznego zapłodnienia IVF, gdzie plemnik samodzielnie wnika do komórki jajowej.
Komórka, która powstaje na skutek połączenia się gamety męskiej (plemnika) oraz gamety żeńskiej (komórki jajowej) to zygota.
Niestety nie wszystkie oocyty łączone z plemnikami w procedurze zapłodnienia pozaustrojowego zostają zapłodnione:
W prawidłowo zapłodnionym oocycie powinny być widoczne dwa przedjądrza (żeńskie oraz męskie) oraz dwa ciałka kierunkowe:
Przedjądrza pochodzą z jądra komórki jajowej (przedjądrze żeńskie) oraz jądra plemnika (przedjądrze męskie). Po ich połączeniu się (fuzji), czyli kariogamii, powstaje jądro zygoty.
Zdarza się również, że zapłodnienie przebiega z błędami. Przykładem może być nieprawidłowa liczba przedjądrzy. Takie zygoty są nieprawidłowe:
Przy ocenie zygot bierze się pod uwagę również inne cechy, takie jak wygląd, wielkość i położenie przedjądrzy czy rozmieszczenie ciałek kierunkowych.
Następnym etapem, który opiszemy w kolejnej części cyklu, jest podział komórkowy zygoty, czyli powstanie zarodka i jego dalszy rozwój.
Wyślij e-mail lub zadzwoń
Skontaktuj się z nami
Masz pytania? Zadzwoń
+48 32 202 36 35
Napisz wiadomość
info@ziebaclinic.pl