dieta w ciąży, kwas foliowy, odżywianie w ciąży, prawidłowa dieta, witamina D, wpływ diety na płód
Zdrowa dieta, bogata we wszystkie niezbędne składniki odżywcze jest niezwykle ważna, zwłaszcza dla kobiety w ciąży. Rynek farmaceutyczny oferuje szeroki wybór różnorakich reklamowanych suplementów diety, polecanych dla ciężarnych w celu zapewnienia prawidłowego rozwoju ich dziecka. W ostatnim czasie naukowcy postanowili przyjrzeć się danym dostępnym w literaturze fachowej, dotyczącym stosowania przez ciężarne takich preparatów i określić, czy rzeczywiście ich zażywanie jest niezbędne i w pełni bezpieczne.
Zazwyczaj preparaty zawierają około 20 witamin i minerałów, w tym witaminy z grupy B, witaminę C, D, E, K, jod, kwas foliowy, magnez, cynk, selen i żelazo. Oczywiście każda z tych substancji jest niezbędna, aby zachować dobrą kondycję organizmu i mamy i rozwijającego się dziecka. Niedobór niektórych składników odżywczych może być powiązany na przykład z wystąpieniem ograniczenia rozwoju płodu, niskiej masy urodzeniowej, deformacji szkieletu czy stanu przedrzucawkowego.
Suplementacja na pewno jest konieczna w przypadku braku odpowiednich ilości różnorodnego i bogatego w wartości odżywcze pożywienia. Jednakże gdy dieta jest bogata w różne składniki odżywcze, a dostęp do pożywienia nie jest ograniczony (tak jak na przykład w krajach rozwijających się), odpowiedź nie jest już tak jednoznaczna.
Najbardziej niepodważalna jest zasadność suplementacji kwasu foliowego, która zapobiega rozwojowi wad układu nerwowego, takich jak rozszczep kręgosłupa i bezmózgowie. Jest zalecana nie tylko podczas ciąży, ale już podczas jej planowania.
Jeżeli chodzi o witaminę D, mającą wpływ między innymi na rozwój układu szkieletowego, wyniki również wskazują na korzyści wynikające z jej suplementacji, obejmujących obniżenie ryzyka wystąpienia powikłań zarówno w trakcie ciąży, jak i podczas porodu i połogu. Jej zażywanie jest szczególnie ważne w przypadku kobiet żyjących w miejscach chłodnych, często zachmurzonych, w których dostęp promieniowania słonecznego jest ograniczony. Suplementację należy prowadzić jednak zgodnie z zaleceniami lekarza.
Co do pozostałych, najczęściej występujących w suplementach składników, takich jak witamina A, C, E i żelazo, nie potwierdzono korzyści wynikających z ich stosowania u kobiet ciężarnych mających zbilansowaną dietę. Co więcej badacze podkreślają, że ich przedawkowanie może być szkodliwe. Tyczy się to szczególnie witaminy A, która w nadmiarze ma działanie teratogenne (czyli powodujące uszkodzenia płodu).
Wyślij e-mail lub zadzwoń
Skontaktuj się z nami
Masz pytania? Zadzwoń
+48 32 202 36 35
Napisz wiadomość
info@ziebaclinic.pl