Diagnostyka i leczenie niepłodności wiążą się z pojęciami używanymi przez lekarzy i embriologów, które nie zawsze są zrozumiałe dla pacjentów. Pojawiają się też w artykułach i wynikach badań. Chcielibyśmy wyjaśnić terminy, z którymi można się często spotkać, a które nie zawsze mogą być do końca jasne. Dziś zapraszamy do lektury części dziesiątej.
OHSS (Ovarian Hyperstimulation Syndrome) – zespół hiperstymulacji jajników. Jest on powikłaniem hormonalnej stymulacji jajeczkowania, pojawiającym się w fazie lutealnej cyklu lub we wczesnej ciąży. Konsekwencją może być tworzenie się torbieli jajników, przesiąkanie płynu do jamy brzusznej, zmniejszenie ilości oddawanego moczu. Towarzyszą temu bóle i powiększenie obwodu brzucha, czasem wymioty, duszności i biegunka. Bardzo rzadko zespół ten może być powikłany zakrzepicą i zatorowością. Może mieć różne stopnie nasilenia, od łagodnego do ciężkiego, który wymaga hospitalizacji pacjentki.
Oligomenorrhea – rodzaj zaburzenia cyklu menstruacyjnego, polegający na zbyt rzadkim miesiączkowaniu. Mówimy o nim, gdy przerwa pomiędzy kolejnymi krwawieniami trwa dłużej niż 35 dni.
Oligoowulacja – zaburzenie cyklu menstruacyjnego, polegające na zbyt rzadkim występowaniu jajeczkowania, czyli uwolnienia z jajnika komórki jajowej. Oligoowulacji towarzyszą zazwyczaj objawy takie jak nieregularne miesiączkowanie lub wydłużenie cyklu miesiączkowego.
Oligozoospermia – nieprawidłowa, zbyt niska liczba plemników w ejakulacie. Według aktualnych norm Światowej Organizacji Zdrowia, o oligoozoospermi mówimy wtedy, gdy liczba plemników w 1 mililitrze nasienia jest mniejsza niż 15 milionów. To zaburzenie stwierdza się także w przypadku, gdy w całym ejakulacie liczba plemników jest mniejsza niż 39 milionów.
Oocyt – komórka jajowa.
Oogeneza – proces powstawania oraz dojrzewania żeńskich komórek rozrodczych, mający miejsce w jajniku. Rozpoczyna się już w życiu płodowym dziewczynki, jest wznawiany podczas okresu dojrzewania, a jego końcowe etapy mają miejsce podczas każdego cyklu miesiączkowego. Jeżeli przebiega prawidłowo, skutkuje uwolnieniem komórki jajowej gotowej do zapłodnienia podczas owulacji.
Osłona przejrzysta – osłonka bezpośrednio otaczająca oocyt. Jest ostatnią barierą, przez którą musi się przedostać plemnik, aby zapłodnić komórkę jajową. Składa się z glikoprotein o różnych funkcjach (wiązanie się plemnika z osłoną, zapoczątkowanie reakcji akrosomalnej w plemniku, zapobieganie polispermii, czyli wniknięciu do komórki jajowej więcej niż jednego plemnika). Zbyt gruba osłona przejrzysta może być przeszkodą w implantacji zarodka.
Owulacja – jajeczkowanie, czyli uwolnienie komórki jajowej na skutek pęknięcia pęcherzyka jajnikowego (pęcherzyka Graafa), w którym się rozwijała. Uwolniona z jajnika komórka jajowa przemieszcza się do jajowodu, gdzie może nastąpić zapłodnienie.
Wyślij e-mail lub zadzwoń
Skontaktuj się z nami
Masz pytania? Zadzwoń
+48 32 202 36 35
Napisz wiadomość
info@ziebaclinic.pl