Rozejście mięśni prostych brzucha (diastasis recti abdominis- DRA) nazywane również rozejściem kresy białej polega na rozsunięciu się włókien mięśni prostych brzucha na skutek osłabienia kresy białej. Zjawisko to najczęściej spotykane jest u kobiet ciężarnych i w okresie poporodowym, znacznie rzadziej dotyka mężczyzn i dzieci.
Podczas ciąży produkowane są hormony zwane relaksynami, które powodują rozluźnienie więzadeł, w tym także kresy białej. Macica z niewielkiego narządu o masie około 70g wzrasta do ok 1000g wpływając na kształt brzucha i ustawienie kręgosłupa lędźwiowego. Pogłębienie lordozy lędźwiowej (wygięcie kręgosłupa ku przodowi w dole pleców) skutkuje wydłużeniem mięśni brzucha, co funkcjonalnie objawia się zmniejszeniem siły mięśniowej, rozciąganiem i zwiotczeniem kresy białej. Jest to fizjologiczny proces zachodzący podczas ciąży każdej kobiety. Problematyczne natomiast staje się rozejście mięśni, które nie zamyka się do kilku miesięcy po porodzie i “uwypukla się” w charakterystyczny stożek np. gdy kobieta ponosi głowę do góry podczas leżenia na plecach. Jest to nie tylko defekt estetyczny, ale najczęściej też funkcjonalny. Uszkodzenie kresy białej nie jest samo w sobie przepukliną, ale często przyczynia się do jej powstania. Na zaburzenie napięcia ściany brzucha oprócz ciąży duży wpływ ma niewłaściwy wzorzec oddechowy i zła postawa ciała.
Zwiotczenie i rozciągnięcie kresy białej zaburza pracę mięśni prostych brzucha, które odpowiedzialne są utrzymanie prawidłowej postawy ciała. W następstwie mogą pojawić się dolegliwości takie jak:
● ból kręgosłupa (szczególnie w odcinku piersiowym i lędźwiowym)
● ból miednicy
● dysfunkcje dna miednicy w tym nietrzymanie moczu
● zaburzenia pracy układu trawiennego (zaparcia, biegunki, refluks, częste odbijanie)
Szerokość i stan kresy białej najlepiej sprawdzić w gabinecie fizjoterapii uroginekologicznej. Pod kontrolą USG fizjoterapeutka sprawdzi szerokość i wiotkość kresy oraz oceni wzorzec ruchowy przedniej ściany brzucha w korelacji z dnem miednicy i mięśniami brzucha. Takie badanie pozwala na najdokładniejszą diagnostykę i wdrożenie odpowiedniej terapii.
Jeżeli Panie chcą samodzielnie sprawdzić szerokość kresy można to badanie wykonać w warunkach domowych. Należy przyjąć pozycję leżenia na plecach z ugiętymi nogami w kolanach. Jedną rękę trzeba ułożyć pod głową, drugą w środkowej linii brzucha pod końcem mostka. Następnie należy zgiąć głowę w górę i sprawdzić odległość pomiędzy mięśniami brzucha. Badanie trzeba wykonać od góry brzucha aż do spojenia łonowego. Jeżeli palce wpadają dosyć głęboko, a szerokość pomiędzy mięśniami brzucha wynosi ponad 2,5 cm (2 palce i więcej), prawdopodobnie świadczy to o problemie rozejścia mięśni prostych brzucha.
Aby zadbać o stan swojego brzucha w ciąży należy wprowadzić odpowiednią profilaktykę. Dlatego warto skonsultować się z fizjoterapeutą ginekologicznym, który doradzi jak prawidłowo funkcjonować w ciąży, dobierze odpowiednie ćwiczenia do aktualnego stanu Pacjentki, co zminimalizuje ryzyko rozejścia mięśni brzucha.
Wyślij e-mail lub zadzwoń
Skontaktuj się z nami
Masz pytania? Zadzwoń
+48 32 202 36 35
Napisz wiadomość
info@ziebaclinic.pl