Bezpłodność, ciąża, niepłodność kobiet, przeszczep macicy, przyczyny niepłodności, sezonowość urodzeń
Niemożność posiadania dzieci wynikająca z braku lub z poważnych wad macicy dotyczy około 200.000 kobiet w Europie. Do niedawna była to przyczyna nieuleczalna, a kobiety pozbawione macicy były bezpłodne. Sytuacja zmieniła się, gdy zaczęto przeprowadzać zabiegi przeszczepu tego organu.
Pierwsza tego typu operacja miała miejsce w Arabii Saudyjskiej w 2000 roku. Nie zakończyła się jednak powodzeniem, a przeszczepiona macica musiała szybko zostać usunięta z organizmu biorczyni. Jedenaście lat później w Turcji ponowiono próbę. Przeszczep się przyjął, ale pacjentka doznała dwukrotnego poronienia we wczesnym etapie ciąży. W późniejszym czasie 10 zabiegów tego typu przeprowadzili specjaliści z Sahlgrenska Academy (Szwecja). Pierwsze dziecko pacjentki z przeszczepioną macicą przyszło na świat w 2014 roku.
Lekarze cały czas pracują nad zwiększeniem skuteczności i bezpieczeństwa procedury, a stan zdrowia dawczyń, biorczyń, ich partnerów oraz dzieci jest długoterminowo monitorowany, również pod względem psychologicznym. W ciągu trzech lat, od września 2014 roku do teraz, dzięki pracy lekarzy z Sahlgrenska Academy, na świat przyszło już ośmioro dzieci. Dwoje z nich to rodzeństwo. Przeszczep macicy przyjął się na tyle dobrze, że pacjentka zaszła w ciążę dwukrotnie i urodziła dwójkę zdrowych dzieci.
Szwedzi nie osiadają jednak na laurach – obecnie skupili się na wprowadzeniu do zabiegów chirurgicznych robotów medycznych. Mają one pomóc w osiągnięciu jeszcze większej precyzji, bezpieczeństwa i skuteczności. Celem jest także umożliwienie wcześniejszego powrotu pacjentki do domu i krótszej rekonwalescencji. W tym roku mają zostać wykonane jeszcze cztery takie operacje, a w następnych latach planowanych jest pięć kolejnych. Pacjentki mogą podejmować próby zajścia w ciążę po upływie roku od wykonania przeszczepu. Na razie procedury są przeprowadzane w ramach prac badawczych, ale autorzy przewidują, że ta metoda leczenia wkrótce stanie się popularna w wielu ośrodkach na całym świecie.
Wyślij e-mail lub zadzwoń
Skontaktuj się z nami
Masz pytania? Zadzwoń
+48 32 202 36 35
Napisz wiadomość
info@ziebaclinic.pl