alkohol a płodność, kłopoty z zajściem w ciążę, niepłodność, przyczyny niepłodności, wpływ alkoholu na płodność, wpływ używek na płodność
Jakiś czas temu pisaliśmy o negatywnym wpływie różnych używek na płodność człowieka. Zgodnie z obietnicą rozwijamy temat! Dziś przybliżamy kilka faktów dotyczących skutków naużywania alkoholu – czy na pewno alkohol jest aż tak szkodliwy?
Oczywiste jest, że w czasie ciąży i karmienia piersią żadna kobieta nie powinna pić alkoholu. Dziś świadomość przyszłych matek na ten temat jest coraz większa.
Wciąż jednak mało osób wie, że także ci, którzy dopiero planują zostać rodzicami, powinni zwrócić uwagę na to, ile kieliszków wypijają. Napoje zawierające alkohol szkodzą bowiem nie tylko dziecku, ale także każdemu dorosłemu człowiekowi.
Zła kondycja fizyczna kobiety czy mężczyzny to częsta przeszkoda w staraniach o dziecko. Napoje alkoholowe spożywane w dużych ilościach osłabiają organizm. Według Światowej Organizacji Zdrowia alkohol znajduje się na trzecim miejscu wśród czynników ryzyka dla zdrowia populacji, gdyż działa on szkodliwie na niemal wszystkie tkanki i narządy. Organizm, który musi radzić sobie z dużą ilością alkoholu dłużej się regeneruje, obciążone są wątroba i nerki. Nie powinniśmy więc mieć wątpliwości, że może cierpieć na tym również płodność.
Kobiety spożywające nadmierne ilości alkoholu mogą w przyszłości mieć kłopoty z znajściem w ciążę, ponieważ nadużywanie napojów alkoholowych może spowodować wystąpienie zaburzeń w cyklu menstruacyjnym. Niektóre źródła donoszą również o możliwości uszkodzenia komórek jajowych i zwiększeniu ryzyka samoistnych poronień.
Choć organizm mężczyzny lepiej radzi sobie z metabolizowaniem i neutralizowaniem alkoholu, to nadmierne spożycie napojów wyskokowych również może mieć wiele negatywnych skutków dla jego płodności. Do najważniejszych należą:
Każdy organizm reaguje inaczej na różne substancje, dlatego też nie ma pewności co do bezwzględnej szkodliwości napojów alkoholowych dla płodności człowieka. Wymienione powyżej negatywne skutki picia alkoholu nie muszą dotyczyć każdej osoby. Ich wystąpienie zależy od wielu czynników, m.in. wieku, stylu życia itp.
Poza tym w niektórych przypadkach niewielka ilość alkoholu może wręcz pomóc w staraniach o potomka, zwłaszcza wtedy, gdy przyczyna przedłużających się prób poczęcia leży w psychice.
Alkohol wypity w odpowiedniej ilości (do 3 jednostek, np. 3 lampek wina) ma bowiem odprężające działanie, sprawia, że łatwiej nawiązujemy kontakty z ludźmi, mamy mniejsze zahamowania, także w sytuacjach intymnych oraz niweluje napięcie. Dla osoby, która przeżywa silny stres lub ma pewne blokady psychiczne odrobina alkoholu może być więc pomocą w staraniach o dziecko.
Odpowiedź w tej sytuacji może być jedna: we wszystkim trzeba zachować umiar. W momencie, w którym decydujemy się na powiększenie rodziny warto ograniczyć alkohol do mniejszych ilości i wybierać lżejsze trunki, np. wino, które ma również pozytywne właściwości (np. posiada dużo antyutleniaczy i jest afrodyzjakiem). Nie trzeba jednak całkowicie zrezygnować z ulubionych napojów.
Wyślij e-mail lub zadzwoń
Skontaktuj się z nami
Masz pytania? Zadzwoń
+48 32 202 36 35
Napisz wiadomość
info@ziebaclinic.pl