azoospermia, badania genetyczne, czynnik męski niepłodności, indukowane komórki pluripotencjalne, komórki macierzyste z pępowiny, mężczyzna, nowości naukowe
Azoospermia, czyli brak plemników w nasieniu, jest bardzo poważną przeszkodą w staraniach o dziecko. Czasami istnieje szansa na skuteczną terapię prowadzącą do przywrócenia produkcji plemników lub uzyskanie plemników z najądrzy lub jąder (które można wykorzystać w procedurze zapłodnienia in vitro), ale w niektórych przypadkach nie jest to możliwe. Na dzień dzisiejszy pacjent zmagający się z takim problemem nie ma szans na zostanie ojcem. Naukowcy pracują jednak nad tym, aby stało się to możliwe.
Wiele nadziei na zmiany dało wykorzystanie coraz bardziej obiecujących w wielu dziedzinach medycyny komórek macierzystych. Amerykańskim naukowcom udało się uzyskać pierwotne komórki rozrodcze, z których mogą powstać plemniki, dzięki wykorzystaniu komórek macierzystych znajdujących się w skórze niepłodnych mężczyzn.
Pacjenci biorący udział w eksperymencie cierpieli na nieodwracalną azoospermię, której przyczyną były mutacje regionu AZF chromosomu Y. Z ich skóry pobrano fibroblasty, z których powstały tak zwane indukowane pluripotencjalne komórki macierzyste, mające potencjał do tego, aby w odpowiednich warunkach przekształcić się w dowolną wyspecjalizowana komórkę organizmu. Komórki te wszczepiono do kanalików plemnikotwórczych myszy. Okazało się, że rzeczywiście przekształciły się one w prekursory, z których mogłyby powstać męskie komórki rozrodcze. Niestety dojrzałych plemników nie uzyskano, najprawdopodobniej ze względu na różnice pomiędzy ludzkim i mysim organizmem.
Niezależnie od wielu problemów i przeszkód, które muszą jeszcze pokonać naukowcy, jest to na pewno pierwszy, ważny krok w opracowaniu terapii, która może dać nadzieję na ojcostwo niepłodnym mężczyznom na całym świecie.
Wyślij e-mail lub zadzwoń
Skontaktuj się z nami
Masz pytania? Zadzwoń
+48 32 202 36 35
Napisz wiadomość
info@ziebaclinic.pl