Problem niepłodności nie dotyczy jedynie naszych czasów. Na pewno obecnie jest powszechniejszy i szerzej dyskutowany, ale pojawiał się już wiele, wiele lat temu. Przykłady problemów z płodnością przytacza już Biblia. Dziś zapraszamy do lektury kilku ciekawostek, dotyczących płodności i niepłodności w dawnych czasach.
Kazimierz III Wielki – ostatni monarcha dynastii Piastów na polskim tronie. Pomimo, iż miał cztery żony, nie doczekał się potomstwa z prawego łoża.
W przeszłości o niepłodność „oskarżano” głównie kobiety. Potwierdzeniem płodności było nie tylko urodzenie dziecka. Aby kobieta została uznana za „pełnowartościową” żonę, musiała wydać na świat syna. Z czasem jednak zaczęto brać pod uwagę, że niemożność spłodzenia potomka może dotyczyć mężczyzny. Przyczyny niepłodności, usystematyzowane przez Stanisława Słowakowica (1634 – 1701), krakowskiego magistra sztuk wyzwolonych i doktora medycyny w dziele „O niepłodności w stanach małżeńskich”, przedstawiały się następująco:
Zygmunt II August – ostatni męski przedstawiciel linii Jagiellonów. Miał trzy żony, ale zmarł bezdzietnie.
Ciekawe były również metody diagnostyczne. Hipokrates zalecał owinięcie kobiety tkaniną i umiarkowane okadzenie jej kadzidłem. Jeśli czuła zapach, była płodna. Z kolei według Claudiusa Galenusa (130 – 200 n.e.), rzymskiego lekarza greckiego pochodzenia, do naczynia wypełnionego pszenicą lub jęczmieniem należało oddać mocz. Jeżeli po 10 dniach ziarno wykiełkowało, potwierdzało zarówno kobiecą, jak i meską płodność. W przeciwnym razie było świadectwem niemożności posiadania dzieci przez którąś ze stron lub oboje małżonków.
Metody leczenia przez wieki się zmieniały, ale przez długi czas łączyły niektóre elementy:
modlitwy do świętych (np. św. Jacka i św. Stanisława), pielgrzymki do miejsc świętych i składanie darów.
magia rolnicza, opierająca się na wykorzystywaniu ziół i innych roślin (np. barwinka, rozmarynu, anyżu, szałwii, pietruszki). Były one używane do sporządzania naparów, przygotowywania kąpieli, ale także dodawane do jedzenia. Skutki leczenia bywały tragiczne, stało się tak między innymi w przypadku podjętej przez żonę próby poprawy płodności jej męża, która polegała na dodaniu do ugotowanej przez nią potrawy cykuty.
Wyślij e-mail lub zadzwoń
Skontaktuj się z nami
Masz pytania? Zadzwoń
+48 32 202 36 35
Napisz wiadomość
info@ziebaclinic.pl