Ostatnie lata charakteryzują się dużym wzrostem liczby mam rodzących dzieci w późniejszym wieku. Często odkładanie decyzji o macierzyństwie wiąże się z czynnikami zawodowymi i ekonomicznymi. Także w Polsce kobiety zachodzą w pierwszą ciążę coraz później. Tendencja ta wiąże się zarówno z zagrożeniami, jak i zaletami. Z jednej strony odwlekanie decyzji o macierzyństwie może utrudniać skuteczne starania o potomka, a także zwiększać ryzyko powikłań podczas ciąży. Z drugiej – starsi rodzice są bardziej dojrzali emocjonalnie i często mają bardziej stabilną sytuację materialną i zawodową.
Jako że coraz więcej kobiet decyduje się na macierzyństwo po 25, a nawet 35 roku życia, prowadzi się dość liczne badania dotyczące tego zjawiska. Opublikowane niedawno wyniki przynoszą dobre wiadomości dla tych pań, które zdecydowały się odłożyć pierwszą ciążę na później.
Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego doszli do wniosku, że kobiety, które na pierwsze dziecko decydują się po 25 roku życia, mają większe szanse na dożycie wieku 90 lat. Prawdopodobieństwo osiągnięcia sędziwego wieku zwiększa się jeszcze bardziej w przypadku pań, które nie poprzestaną na wychowywaniu jedynaka lub jedynaczki i mają od dwóch do czwórki dzieci.
Z kolei badacze z Akademii Medycznej w Los Angeles odkryli, że kobiety decydujące się na późniejsze macierzyństwo dłużej cieszą się dobrymi funkcjami poznawczymi. Po przejściu menopauzy zachowują lepszą pamięć werbalną i roboczą, są bardziej skupione i uważne, a także szybciej rozwiązują przedstawione im problemy.
W pierwszym z opisanych przypadków naukowcy nie są przekonani, czy dłuższe życie kobiet później decydujących się na dziecko nie jest po prostu wynikiem wyższego statusu socjalnego i ekonomicznego (lub faktu, że możliwość późnego zajścia w ciążę jest sama w sobie wskaźnikiem dobrego stanu zdrowia). Jeżeli chodzi o zachowanie lepszych funkcji poznawczych, według badaczy uzasadnienie jest bardziej jednoznaczne. Chodzi bowiem o pozytywny wpływ hormonów (estradiolu i progesteronu) na funkcjonowanie i strukturę mózgu.
Jednocześnie jednak autorzy zaznaczają, że ich celem nie jest zachęcanie kobiet do odwlekania decyzji o posiadaniu dzieci, ponieważ jest to obarczone zagrożeniami, które należy wziąć pod uwagę.
Wyślij e-mail lub zadzwoń
Skontaktuj się z nami
Masz pytania? Zadzwoń
+48 32 202 36 35
Napisz wiadomość
info@ziebaclinic.pl