Urologia

Urolog katowice

Czym zajmuje się urologia?

Słowo urologia pochodzi od łacińskiego urina, co oznacza mocz oraz greckiego  logos, czyli wiedza. W dosłownym więc tłumaczeniu urologia to wiedza o moczu. Nazwa może być troszkę myląca, gdyż urologia zajmuje się nie tylko budową, fizjologią, schorzeniami oraz wadami układu moczowego u kobiet i mężczyzn, ale także schorzeniami męskich narządów płciowych.

Zięba Clinic oferujemy Państwu kompleksową diagnostykę urologiczną. Zapewniamy jakość i komfort leczenia.

Przychodzi baba do lekarza, czyli urolog – lekarz nie tylko dla mężczyzn!

Urologia kojarzy się najczęściej z działką medycyny dedykowaną mężczyznom. Wynikać to może z faktu, że u mężczyzn układ moczowy jest w części cewki moczowej związany z układem rozrodczym, a urologia zajmuje się nie tylko drogami moczowymi, ale również męskimi narządami płciowymi: m.in jądrami, najądrzami i przewodami nasieniowymi, prostatą. Należy jednak pamiętać, że choroby układu moczowego mogą dotyczyć także kobiet! Ze względu na budowę anatomiczną – stosunkowo krótką cewkę moczową – kobiety są częściej narażone na infekcje układu moczowego niż mężczyźni. Podobnie problem nietrzymania moczu często dotyka kobiety, dolegliwości tej bowiem sprzyja ciąża i poród.

Kiedy należy udać się do urologa?

Objawy wymagające konsultacji urologicznej to najczęściej ból przy oddawaniu moczu, pieczenie cewki moczowej, parcie na pęcherz, patologiczne zmiany składu moczu t.j. białkomocz, krwiomocz, ropa w moczu.

Porady urologa powinni również poszukać pacjenci którzy zaobserwowali u siebie zmiany w ilości oddawanego moczu – zbyt rzadko lub częściej niż 7 razy na dobę.

Częstym problem, który dotyczy osób w każdym wieku, jest  nietrzymanie moczu. Dolegliwość ta może mieć różne nasilenie. Mimowolne popuszczanie moczu może zdarzać się w czasie kaszlu, śmiechu, wysiłku, ale również bez związku z jakimkolwiek wysiłkiem i napięciem mięśni.

Bezdyskusyjnym objawem wymagającym konsultacji urologa jest ból jąder lub obrzęk jąder, czy zmiany w okolicy prącia i moszny. Mogą one świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych i nie powinny być bagatelizowane.

Urolog zajmuje się również diagnostyką i leczeniem chorób zewnętrznych narządów płciowych do których zaliczyć możemy stulejkę, wodniak jądra, wnętrostwo.

Konsultację u  urologa powinni rozważyć panowie leczący się z powodu niepłodności lub doświadczających problemów w życiu seksualnym takich jak brak erekcji lub brak wytrysku.

Dlaczego urologia jest ważna przy leczeniu niepłodności?

Jako klinika specjalizująca się w leczeniu niepłodności, doskonale zdajemy sobie sprawę, że problemy z koncepcją są  często bardzo złożone i zawsze wymagają diagnostyki i leczenia zarówno kobiety jak i mężczyzny. W naszej Klinice podchodzimy do leczenie kompleksowo, do pełnego sukcesu terapii  niezbędne jest połączenie wiedzy i doświadczenia z różnych dziedzin medycyny.  Podejmując się leczenia  niepłodności konieczne jest skupienie się na zdrowiu obojga partnerów, dlatego poza ginekologią, tak ważną dla nas dziedziną jest urologia, nauka zajmująca się układem moczowo-płciowym, która obejmuje również zagadnienia niepłodności i zaburzenia funkcji seksualnych.
W czasie leczenia niepłodności nieraz zalecana jest konsultacja u urologa. Na wizytę u tego specjalisty może skierować lekarz prowadzący.

Wskazaniem do konsultacji urologicznej są problemy ze wzwodem czy ejakulacją  lub nieprawidłowy spermiogram. Zbyt niska ruchliwość i żywotność plemników, zbyt mała ich ilość lub całkowity brak, nadmiar leukocytów w nasieniu, nieprawidłowe pH i zbyt długi czas upłynniania nasienia to sygnał, że warto zasięgnąć porady tego specjalisty. Nieprawidłowy wynik spermiogramu może być skutkiem obecności żylaków powrózka nasiennego, zapalenia prostaty, stanów zapalnych układu moczowo-płciowego, zaburzeń w funkcjonowaniu jąder, niedrożności przewodów nasiennych, a nawet nowotworów. Odpowiednia diagnostyka i leczenie może przywrócić prawidłowe parametry nasienia.  Rola urologa jednak nie kończy się nawet, gdy uzyskanie poprawy jakości spermy nie jest możliwe. U panów, u których stwierdzono azoospermię lub z różnych przyczyn niemożliwe jest uzyskanie ejakulatu, urolog może wykonać biopsję jądra. Zabieg ten umożliwia pobranie plemników bezpośrednio z jądra lub najądrza, a następnie wykorzystanie ich w procedurze zapłodnienia pozaustrojowego.

Jak przebiega wizyta u urologa?

Pierwszym etapem wizyty jest dokładny wywiad lekarski. Od tego z jakim problemem pacjent zgłasza się do urologa zależy dalsze postępowanie i badanie. Do diagnostyki przeprowadzanej w gabinecie urologicznym zaliczyć możemy badania takie, jak ogólne badanie fizykalne, badanie palpacyjne polegające na ocenie narządów za pomocą dotyku. Dzięki badaniu palpacyjnemu można  określić wielkość, bolesność  nerek lub pęcherza moczowego. Palpacyjne badanie  prącia, moszny i jąder może dać urologowi informacje na temat nieprawidłowości anatomicznych,  stanów zapalnych lub konieczności przeprowadzenia dalszej diagnostyki w kierunku wykluczenia nowotworu.
Ważnym badaniem jest ocena prostaty – gruczołu krokowego.  Idąc do urologa dobrze jest mieć świadomość, jak takie badanie jest przeprowadzane, gdyż może być ono krępujące dla pacjenta. Jedynym sposobem, aby dokładnie ocenić stan prostaty jest zbadanie jej przez odbyt (per rectum).

Badanie nie trwa długo, przeprowadzane jest w pozycji leżącej lub stojącej, aby zmniejszyć dyskomfort stosuje się odpowiednie preparaty ułatwiające przebieg diagnostyki.

Obecnie do rutynowych badań diagnostycznych należy obrazowanie USG. Wykonuje się badanie nerek, pęcherza moczowego, jąder lub prostaty. Dzięki zastosowaniu ultrasonografii dopplerowskiej możliwe jest zbadanie żylaków, które są jedną z częstszych przyczyn pogorszenia jakości nasienia. Należy pamiętać, aby na badanie nerek i pęcherza moczowego przyjść z wypełnionym pęcherzem.
Nieraz ważnym uzupełnieniem badań fizykalnych są badania laboratoryjne na które lekarz może skierować po wizycie.

Jakie schorzenia leczy urolog?

Diagnostyka układu moczowo-płciowego u mężczyzn oraz moczowego u kobiet obejmuje takie schorzenia jak:

  • wady wrodzone lub nabyte  (zastawki cewki tylnej, zwężenie ujścia cewki, spodziactwo, wierzchniactwo, niezstąpienie jąder, stulejka, żylaki powrózka nasiennego, wodniak jądra),
  • stany pourazowe,
  • kamicę nerkową,
  • schorzenia zapalne,
  • nowotwory (nowotwory jąder, rak prącia, rak moczowodu, nowotwory moszny, nowotwory i torbiele nerek, nowotwory prostaty),
  • rozrost stercza,
  • zaburzenia mikcji (nietrzymanie moczu, częstomocz, utrudnione oddawanie moczu, wielomocz lub skąpomocz),
  • niepłodność (żylaki powrózka nasiennego, wodniak jąder, azoosprmia),
  • dysfunkcje seksualne (zaburzenia erekcji, zaburzenia ejakulacji).

Skontaktuj się z Kliniką Leczenia Niepłodności w Katowicach

Umów się na wizytęREJESTRACJA

Lekarz opiekuńczy

dr n. med. Dariusz Szmydki specjalista urolog

dr n. med.

Dariusz Szmydki


specjalista urolog

Wyślij e-mail lub zadzwoń


Skontaktuj się z nami


Masz pytania? Zadzwoń
+48 32 202 36 35

Napisz wiadomość
info@ziebaclinic.pl