Labioplastyka

u ginekologa-plastyka katowice

Co to jest labioplastyka ?

Nazwa labioplastyka pochodzi od łacińskiej nazwy warg sromowych labia pudendi. Jest to bowiem zabieg medycyny estetycznej pozwalający na zmianę wielkości i kształtu  warg sromowych, czyli zabieg plastyki warg sromowych.

Co to są wargi sromowe?

Wargi sromowe to zewnętrzne narządy płciowe kobiety. Oprócz warg sromowych większych i warg sromowych mniejszych do zewnętrznych narządów płciowych żeńskich zalicza się łechtaczkę, cewkę moczową i ujście pochwy. Podstawową funkcją warg sromowych jest ochrona narządów płciowych, osłonięcie pochwy przed urazami mechanicznymi. Wargi sromowe zapewniają również odpowiednią wilgotność i pomagają utrzymać prawidłową florę bakteryjną. Są to mocno unerwione części ciała, dzięki temu odgrywają rolę w odczuwaniu przyjemność w czasie współżycia. Rozmiar, kolor, czy kształt warg sromowych mogą być bardzo różne. Co więcej, ich wygląd zmienia się często po naturalnym porodzie lub z wiekiem, trudno jest więc jednoznacznie określić jak powinny wyglądać wargi sromowe. Prawidłowo zbudowane wargi sromowe nie powinny przede wszystkim sprawiać kobiecie dyskomfortu, bólu, ani utrudniać życia codziennego.

Jakie wady można korygować zabiegiem labioplastyki?

Zabieg obejmować może zarówno wargi sromowe większe jak i mniejsze. Zabieg labioplastyki przeznaczony jest dla kobiet, które posiadają wady wrodzone, takie jak zbyt małe, nie spełniające funkcji ochronnej wargi sromowe lub przerośnięte wargi sromowe. Przerost warg sromowych to stan, gdy wargi mniejsze są większe od warg sromowych zewnętrznych. Taka budowa sromu może być przyczyną odczuwania bólu, dyskomfortu, utrudniać higienę intymną. Zbyt duże lub niesymetryczne wargi sromowe są częstym problemem estetycznym dla kobiet i mogą być przyczyną dolegliwości związanych z codziennym funkcjonowaniem, uprawianiem sportu i aktywnością seksualną.
Wraz z wiekiem lub po porodzie, wargi sromowe mogą ulegać rozciągnięciu, co podobnie jak przy przeroście warg sromowych może  powodować dyskomfort i utrudniać codzienne życie.
Zabieg labioplastyki proponowany jest również kobietom, które po prostu odczuwają dyskomfort  związany z wyglądem swoich narządów płciowych. Brak zadowolenia z wyglądu swoich okolic intymnych może stanowić przeszkodę psychiczną zaburzającą życie seksualne i odbijającą się negatywnie na samoocenie.

Jak przeprowadza się zabieg labioplastyki?

Zabieg labioplastyki przeprowadza się przy zastosowaniu lasera Monalisa Touch, który skutecznie wypiera klasyczne techniki chirurgiczne.  Laser Monalisa Touch wyposażony jest w specjalną końcówkę dzięki której można go zastosować do:

  • korekty warg sromowych mniejszych. Chirurgia warg sromowych mniejszych to zabieg przeznaczony dla kobiet czujących dyskomfort z powodu przerostu (zbyt dużych) i/lub asymetrii warg sromowych.
  • Odbudowy warg sromowych większych.  Odbudowa warg sromowych to rozwiązanie problemu tzw. „zaniku narządu” wskutek utraty elastyczności skóry. Schorzenie to pojawia się z wiekiem lub jako konsekwencja znacznej, szybkiej utraty masy ciała.
  • korekty napletka łechtaczki, polegającej  na odsłonięciu i uwypuklenie łechtaczki która jest zakryta fałdami skórnymi. Clitoroplastyka pozwala odkryć seks na nowo. Korekta poprawia estetykę wyglądu, ale przede wszystkim wzmacnia jakość doznań w sferze erotycznej

Jakie są możliwe powikłania po chirurgicznej plastyce warg sromowych?

Ból po zabiegu jest minimalny. Początkowo okolice intymne mogą być opuchnięte dlatego lekarz może zalecić stosowanie odpowiednich preparatów łagodzących ból, antybakteryjnych. Po zabiegu niewskazane jest noszenie obcisłej bielizny i forsowna praca fizyczna. Powikłania po zabiegu są rzadkością, jednak każdy zabieg chirurgiczny niesie za sobą ryzyko.  Do powikłań związanych z labioplastyką można zaliczyć: krwiaki, tymczasowe zasinienia, obrzęk, ból, krwawienie, zmiany czucia, asymetrię warg sromowych, obecność blizny jakiś czas po zabiegu.

Jak przygotować się do chirurgii warg sromowych?

Przed zabiegiem konieczna jest konsultacja lekarska, na której specjalista zleci wymagane badania i wykluczy istnienie przeciwwskazań do zabiegu. Zabieg powinien być wykonany w określonym czasie cyklu – najlepiej około 2 tygodnie przed spodziewaną miesiączką. Przed zabiegiem nie należy przyjmować leków zaburzających krzepliwość krwi (np. aspiryna, polopiryna S).

Wyślij e-mail lub zadzwoń


Skontaktuj się z nami


Masz pytania? Zadzwoń
+48 32 202 36 35

Napisz wiadomość
info@ziebaclinic.pl