czynnik męski niepłodności, czynniki obniżające płodność, nowości naukowe
Coraz częściej zastanawiamy się nad tym, czy rozmowy przez telefon komórkowy nie są szkodliwe dla naszego zdrowia. Na razie nie ma ostatecznej odpowiedzi na to pytanie. Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem Światowej Organizacji Zdrowia zakwalifikowała promieniowanie emitowane przez telefony komórkowe do grupy 2B, czyli czynników możliwie rakotwórczych dla człowieka. Do tej samej grupy należą także między innymi ołów, chloroform czy spaliny z silników Diesla. Prowadzi się niezliczoną ilość badań na temat działania telefonów komórkowych na nasz organizm, nie tylko rakotwórczego, ale także termicznego, elektrycznego, genotoksycznego, czy prowadzącego do zaburzeń snu i innych.
Naukowcy z Uniwersytetu Exeter w Anglii twierdzą, że noszenie telefonu komórkowego w kieszeni spodni może być jednym z winowajców odpowiedzialnych za stałą ostatnio tendencję do obniżania się parametrów nasienia u mężczyzn oraz rosnący problem niepłodności. Mężczyźni nie zdając sobie nawet z tego sprawy, narażają się w ten sposób na działanie promieniowania elektromagnetycznego o częstotliwości radiowej (RF-EMR).
Badacze pod kierunkiem dr Fiony Mathews przeanalizowali wyniki około 1 500 badań nasienia (ruchliwość, żywotność i liczbę plemników) w dwóch grupach pacjentów: kontrolnej oraz narażonej na działanie RF-EMR. Wyniki wskazały na pogorszenie ruchliwości i żywotności plemników u panów z grupy drugiej w porównaniu z grupą kontrolną. Takiej zależności nie stwierdzono jednoznacznie dla liczby plemników w nasieniu.
Dr Mathews twierdzi, że wyniki wskazują na szkodliwy wpływ RF-EMR na męską płodność, i chociaż wymagają jeszcze weryfikacji i dalszych, dokładnieiszych badań, biorąc pod uwagę skalę narażenia na promieniowanie telefonów komórkowych na całym świecie, w miarę możliwości należy ograniczyć jego działanie.
Wyślij e-mail lub zadzwoń
Skontaktuj się z nami
Masz pytania? Zadzwoń
+48 32 202 36 35
Napisz wiadomość
info@ziebaclinic.pl