Diagnostyka i leczenie niepłodności wiążą się z pojęciami używanymi przez lekarzy i embriologów, które nie zawsze są zrozumiałe dla pacjentów. Pojawiają się też w artykułach, które można przeczytać w internecie (i nie tylko), czy w wynikach badań. Chcielibyśmy wyjaśnić terminy, z którymi można się stosunkowo często spotkać, a które nie zawsze są do końca jasne. Dziś zapraszamy do lektury części trzeciej.
Bezpłodność – trwała, nieodwracalna niemożność posiadania dzieci, na przykład na skutek nie rozwinięcia się lub usunięcia macicy, jąder, czy występowania niektórych chorób genetycznych. Terminu bezpłodność (sterilitas) nie należy mylić z niepłodnością (infertilitas), którą można leczyć.
Blastocysta – stadium rozwoju zarodka, osiągane zazwyczaj w 5 – 6 dniu rozwoju. Posiada jamę wypełnioną płynem oraz komórki zgrupowane w węzeł zarodkowy (embrioblast), z którego rozwinie się płód oraz trofoblast, z którego powstanie łożysko. Dopiero w pełni rozwinięta blastocysta wykluwa się z otoczki i zagnieżdża się w błonie śluzowej macicy.
Chirurgia reprodukcyjna – obejmuje wszystkie zabiegi chirurgiczne, mające na celu diagnostykę, ochronę lub poprawę funkcjonowania układu rozrodczego i płodności.
Ciałko kierunkowe – mała komórka powstająca podczas podziału redukcyjnego (mejozy) komórki jajowej. Pierwsze ciałko kierunkowe powstaje podczas dojrzewania komórki jajowej i jest jedną z cech wskazujących na jej zdolność do zapłodnienia. Drugie pojawia się po wniknięciu plemnika do jajeczka, co jest jedną z oznak jej zapłodnienia.
Ciałko żółte – powstaje z dojrzałego pęcherzyka jajnikowego (pęcherzyka Graafa) po jego pęknięciu i owulacji, czyli uwolnieniu komórki jajowej. Produkuje progesteron, czyli hormon przygotowujący endometrium (błonę śluzową macicy) do zagnieżdżenia się zarodka. Jeżeli nie dojdzie do zapłodnienia, wydzielanie progesteronu ustaje, a ciałko żółte żółte przekształca się w ciałko białawe.
Ciąża biochemiczna – ciąża potwierdzona jedynie obecnością gonadotropiny kosmówkowej we krwi lub w moczu, niewidoczna w obrazie USG, nie rozwijająca się następnie w ciążę kliniczną.
Ciąża ektopowa – ciąża pozamaciczna. Mówimy o niej, gdy zarodek zagnieżdża się poza jamą macicy, na przykład w jajowodzie, jajniku lub szyjce macicy.
Ciąża heterotopowa – ma miejsce, gdy dochodzi do powstania więcej niż jednego zarodka, z których jeden zagnieżdża się i rozwija prawidłowo w jamie macicy, a drugi poza nią, czyli tak jak w przypadku ciąży ektopowej.
Ciąża kliniczna – ciąża potwierdzona widoczną w badaniu USG obecnością pęcherzyka ciążowego (jednego lub więcej) lub innymi objawami klinicznymi.
Cykl naturalny – w kontekście technik wspomaganego rozrodu oznacza, że zabieg (inseminacja, zapłodnienie pozaustrojowe) jest przeprowadzany bez wcześniejszego stosowania w cyklu jakichkolwiek leków hormonalnych.
Cykl stymulowany – cykl miesiączkowy kobiety podlega regulacji hormonami egzogennymi, czyli podawanymi w postaci leków.
Wyślij e-mail lub zadzwoń
Skontaktuj się z nami
Masz pytania? Zadzwoń
+48 32 202 36 35
Napisz wiadomość
info@ziebaclinic.pl