Implantacja zarodka, przyczyny niepłodności, Zapłodnienie In Vitro, zarodek
Scratching endometrium to metoda wspomagająca procedurę in vitro. Dostępne dane wskazują, że zabieg może zwiększyć szansę na pomyślną implantację zarodka w błonie śluzowej macicy i prawidłowy rozwój ciąży. Wiele pacjentek zastanawia się, czy procedura jest bezpieczna? Co trzeba wiedzieć o scratching endometrium, nim zdecydujemy się na jego wykonanie?
Scratching endometrium ma na celu zwiększyć receptywność endometrium – zdolność macicy do prawidłowego przyjęcia zarodka. Zabieg przeprowadzany jest małoinwazyjną, niewymagającą znieczulenia metodą aspiracyjną. Do jamy macicy przez szyjkę macicy wprowadza się miękki cewnik, za pomocą którego lekarz pod kontrolą USG wykonuje niewielkie, kontrolowane uszkodzenie błony śluzowej jamy macicy („scratch” – zadrapanie). Podczas wykonywania tej czynności, pacjentka może odczuwać niewielki dyskomfort i dolegliwości zbliżone do bólu miesiączkowego.
Endometrium to warstwa tkanki pokrywająca wnętrze macicy. W procesie implantacji stanowiącym pierwszy etap ciąży zarodek przyczepia się do endometrium. Dokładny mechanizm poprawy receptywności na skutek scratchingu nie został jeszcze całkowicie wyjaśniony, ale według badań naukowych, kontrolowane uszkodzenie endometrium powoduje, że:
Leczenie niepłodności to złożony proces. Tak samo szanse na powodzenie procedury zapłodnienia pozaustrojowego zależą od wielu czynników. Należą do nich między innymi: wiek pacjentki, przyczyna niepłodności, jakość zarodka lub zarodków powstałych wskutek zapłodnienia in vitro oraz receptywność endometrium. Ostatnie określenie odnosi się do błony śluzowej wyścielającej jamę macicy, której odpowiednie przygotowanie jest czynnikiem niezbędnym dla uzyskania ciąży, ponieważ warunkuje możliwość zagnieżdżenia się zarodka w macicy.
Na podstawie aktualnej wiedzy uważa się, że wykonanie zabiegu jest wskazane u kobiet z nawracającymi niepowodzeniami implantacji i dobrą rezerwą jajnikową. W praktyce oznacza to sytuację, w której mamy odpowiednią liczbę dobrej jakości zarodków, a z nieznanych przyczyn co najmniej dwa embriotransfery skończyły się niepowodzeniem. Scratching endometrium może być wykonany zarówno przed krioembriotransferem, jak i embriotransferem zarodków uzyskanych w cyklu stymulowanym protokołem krótkim. Czas, w którym rekomendujemy wykonanie scratching endometrium to druga faza cyklu (faza lutealna) poprzedzająca cykl, w którym zaplanowano transfer zarodka. Wówczas, gdy mamy do czynienia z cyklem bezowulacyjnym optymalnym czas zabiegu oscyluje pomiędzy połową cyklu, a jego końcówką. Jednak termin u każdej Pacjentki ustalany jest indywidualnie na podstawie wykonanych badań i obserwacji.
Powikłania po procedurze scratchingu są stosunkowo rzadkie, dolegliwości ustępują po kilku dniach od wykonania zabiegu. Najczęściej należą do nich: skurcze macicy i ból brzucha. Niektóre pacjentki mogą doświadczać delikatnych krwawień i plamień z dróg rodnych. Do czasu ustąpienie objawów należy zrezygnować od podejmowania aktywności seksualnej i nadmiernej aktywności fizycznej.
W ramach planowanego zabiegu przez co najmniej 24 godziny nie zalecamy również używania tamponów i innych środków dopochwowych. Co ważne, warto podejść do procedury bez strachu. Dodatkowy stres może wpływać na wzmożone napięcie mięśni dna miednicy, co utrudnia lekarzowi wprowadzenie wziernika do pochwy.
Wiele pacjentek obawia się bezpieczeństwa procedury. Z oczywistych względów słowa „uraz błony śluzowej macicy” mogą wywoływać pewne negatywne odczucia. Jednak w kontekście tej metody nie ma powodów do obaw. Scratching endometrium wywołuje pożądaną aktywizację procesów zapalnych i immunologicznych, w związku z czym bazuje na naturalnej zdolności organizmu do autonaprawy. Zabieg wyróżnia się mniejszą inwazyjnością niż standardowa biopsja endometrium czy histeroskopia zabiegowa. To procedury często stosowane w procesie leczenia niepłodności. Nie ma żadnych przesłanek, do tego, by móc stwierdzić, że scratching powoduje trwałe uszkodzenie endometrium lub bezpłodność. Badania kliniczne wskazują, że procedura nie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem ciąży mnogiej, poronienia ani ciąży pozamacicznej. Prawidłowo przeprowadzony zabieg odznacza się wysokim profilem bezpieczeństwa. Nie wymaga również znieczulenia, dlatego pacjentka bezpośrednio po może opuścić klinikę.
Według niektórych źródeł scratching endometrium może zwiększać szansę na uzyskanie ciąży aż o 20%. Dotyczy to jednak przede wszystkim nawracających niepowodzeń implantacji i ciągle pozostaje przedmiotem badań. Należy więc pamiętać, że nie jest to zabieg stosowany rutynowo i zasadność jego przeprowadzenia należy skonsultować z lekarzem prowadzącym leczenie.
W Zięba Clinic scratching endometrium przeprowadza doświadczona kadra lekarska specjalizująca się w leczeniu niepłodności i innych problemów. Pomogliśmy już wielu Pacjentom. Zapraszamy na konsultację do naszej katowickiej kliniki.
Wyślij e-mail lub zadzwoń
Skontaktuj się z nami
Masz pytania? Zadzwoń
+48 32 202 36 35
Napisz wiadomość
info@ziebaclinic.pl