azoospermia, czynnik męski niepłodności, niepłodność mężczyzn, przyczyny niepłodności
Wnętrostwo oznacza niezstąpienie jądra lub obu jąder, które pozostaje (lub pozostają) poza moszną. Jest to jedna z najczęściej występujących wad rozwojowych u chłopców – dotyczy około 5% noworodków i występuje, jeżeli pojawią się nieprawidłowości w procesie zstępowania jąder. Są one związane z zaburzeniami hormonalnymi, genetycznymi oraz środowiskowymi występującymi w okresie ciąży.
Zstępowanie gonad męskich przebiega w trzech etapach. Proces rozpoczyna się już w 6 tygodniu życia płodowego i trwa do 24-35 tygodnia. Zazwyczaj całkowite zstąpienie jąder do moszny następuje w 30-32 tygodniu życia płodowego.
W zależności od przyczyn i czasu wystąpienia zaburzeń, jądro może przyjąć różne położenia. Na tej podstawie wyróżnia się:
Powinno zostać rozpoczęte pomiędzy 6 i 12 miesiącem życia chłopca i w zależności od rozpoznania klinicznego obejmuje:
Ograniczenie płodności jest głównym powikłaniem niezstąpienia jądra. Dzieje się tak na skutek nieprawidłowości, które mogą dotyczyć ilości i funkcji komórek Sertoliego (wspierających proces powstawania plemników) i Leydiga (wytwarzających m.in. testosteron) i/lub samych komórek plemnikotwórczych. Jakość nasienia może być obniżona, może też występować azoospermia, czyli całkowity brak plemników w spermie. Nieprawidłową liczbę plemników stwierdza się u ponad 50% pacjentów z wnętrostwem jednostronnym i u około 80% pacjentów z obustronnym. Często stwierdza się także obecność przeciwciał przeciwplemnikowych.
Poza negatywnym wpływem na płodność, niezstąpienie jąder wiążę się także ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia raka jąder – jest ono aż o 40% wyższe niż u mężczyzn nie cierpiących na tę przypadłość.
Wyślij e-mail lub zadzwoń
Skontaktuj się z nami
Masz pytania? Zadzwoń
+48 32 202 36 35
Napisz wiadomość
info@ziebaclinic.pl