czynniki obniżające płodność, niepłodność kobiet, rytmy biologiczne
Praca zmianowa, która prowadzi do różnego rodzaju aktywności poza naturalnym cyklem snu i czuwania, powoduje rozregulowanie zegara biologicznego. Zegar ten umożliwia synchronizację procesów życiowych z cyklicznie powtarzającymi się zmianami, zachodzącymi w środowisku zewnętrznym. Kontroluje więc pracę wszystkich komórek i tkanek organizmu. Podejrzewa się, że zaburzenie jego pracy prowadzi do zaburzeń snu, problemów psychologicznych, zwiększenia ryzyka chorób sercowo naczyniowych, zmian metabolicznych i wielu innych, niekorzystnych dla naszego zdrowia efektów. Czy ma również wpływ na kobiecą płodność?
Dr Linder Stocker z Uniwersytetu Southampton w Wielkiej Brytanii twierdzi, że tak. Wyniki wydają się przekonujące, zwłaszcza że analiza efektów pracy zmianowej na żeńską płodność objęła grupę aż 120 tysięcy kobiet. Badacze porównywali płodność pań pracujących w regularnym trybie oraz tych, które miały zmienne godziny pracy (w tym w nocy). Zwrócono też uwagę na regularność cyklu miesiączkowego i występowanie poronień.
Okazało się, że praca zmianowa (raz w dzień, raz w nocy) wiązała się z 80% wzrostem ryzyka wystąpienia problemów z płodnością i 33% większym prawdopodobieństwem nieregularnych cykli miesiączkowych. Z kolei kobiety pracujące stale w trybie nocnym były bardziej narażone na poronienie – w ich grupie odsetek utraty ciąży był aż o 29% większy, niż u pozostałych pań. Co ciekawe, nie dotyczyło to kobiet pracujących raz w dzień, raz w nocy.
Wyniki tej obszernej analizy są kolejnym dowodem na ogromne znaczenie regularnego, zdrowego trybu życia na kondycję naszego organizmu, której wskaźnikiem jest również płodność. Jest to także wskazówka zarówno dla pracujących kobiet w wieku rozrodczym, jak i ich pracodawców. Panie planujące zajście w ciążę powinny w miarę możliwości postarać się o bardziej przyjazny grafik. Niestety grupa dr Stocker’a nie odpowiedziała jednoznacznie na pytanie, jaki dokładnie tryb pracy jest najbardziej optymalny dla przyszłych mam
Wyślij e-mail lub zadzwoń
Skontaktuj się z nami
Masz pytania? Zadzwoń
+48 32 202 36 35
Napisz wiadomość
info@ziebaclinic.pl