flora bakteryjna, higiena jamy ustnej w ciąży, nowości naukowe
Badacze odnaleźli niewielką społeczność bakterii żyjących w miejscu, które dotychczas było uznawane za sterylne: w łożysku. Odkrycie to rewolucjonizuje dotychczasową wiedzę.
Łożysko dostarcza płodowi tlen i substancje odżywcze, jednocześnie usuwając zbędne produkty przemiany materii. Dotychczas sądzono, że bakterie znajdujące się w łożysku trafiają do niego dopiero podczas porodu. Stwierdzono jednak, że jelita noworodków są już zasiedlone przez bakterie, a co więcej nie są to bakterie obecne w drogach rodnych kobiety. Badacze biorący udział w Projekcie Mikrobiom Ludzki przyjrzeli się mikroorganizmom odnalezionym w łożysku. Przeanalizowali sekwencje bakteryjnego DNA, aby określić gatunki mikroorganizmów oraz ich liczebność. Okazało się, że przeważają szczepy niechorobotwórcze, z różnych grup mikrobów, w tym Escherichia coli (pospolity mieszkaniec naszego przewodu pokarmowego) oraz inne przyjazne gatunki, biorące udział na przykład w metabolizmie witamin.
Ku zaskoczeniu naukowców skład mikrobiomu łożyska nie przypominał tego znajdującego się w pochwie, na skórze, czy w jelitach. Był za to zbliżony do mikrobiomu jamy ustnej dorosłego człowieka. Wyniki badania sugerują więc, że bakterie mogą pochodzić z jamy ustnej matki, co po raz kolejny potwierdza, iż dbanie o zdrowie zębów i dziąseł jest niezwykle ważne podczas ciąży. Naukowcy pod kierunkiem Kjersti Aagaard podejrzewają, że bakterie znajdujące się w jamie ustnej ciężarnej kobiety trafiają do jej krwioobiegu przez dziąsła podczas mycia zębów. Taka możliwość jest intrygująca, zwłaszcza że istnieje dobrze znana zależność pomiędzy chorobami dziąseł i ryzykiem porodu przedwczesnego. W badaniu stwierdzono także, że skład mikrobiomu w łożyskach kobiet, które urodziły przed 37 tygodniem ciąży różnił się od tego u kobiet, które urodziły w terminie.
Wyniki badań są kolejnym argumentem przemawiającym za tym, że kobiety muszą zwracać szczególną uwagę na higienę jamy ustnej. Zwłaszcza wtedy, kiedy planują zajście w ciążę, ponieważ łożysko rozwija się już w jej wczesnym okresie, a bakterie w nim żyjące mogą mieć znaczenie dla rozwoju układu odpornościowegodziecka oraz na mikrobiom występujący w jego jelitach.
Wyślij e-mail lub zadzwoń
Skontaktuj się z nami
Masz pytania? Zadzwoń
+48 32 202 36 35
Napisz wiadomość
info@ziebaclinic.pl