niepłodność o podłożu psychicznym, psychika a płodność, psychologiczne aspekty niepłodności, Zapłodnienie In Vitro, zapłodnienie pozaustrojowe
Problem depresji i stanów lękowych jest w dzisiejszych czasach coraz bardziej powszechny. Jak wiadomo, stan psychiczny może być jedną z przyczyn problemów z zajściem w ciążę. Jednocześnie, problemy towarzyszące leczeniu niepłodności, zwłaszcza stres związany z procedurami medycznymi oraz niepewność, czy zakończą się one sukcesem, mogą same w sobie wywołać lub wzmagać istniejące już wcześniej problemy psychologiczne. A te, mogą negatywnie wpłynąć na szanse powodzenia leczenia, między innymi metodą zapłodnienia pozaustrojowego.
Zażywanie środków przeciwdepresyjnych staje się coraz bardziej powszechne. Znacząco wzrosło w ciągu ostatnich dwóch dekad, również w grupie kobiet w wieku rozrodczym. W szczególności dotyczy to leków z grupy SSRI (selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny). Niewiele jednak wiadomo na temat wpływu zażywania antydepresantów na płodność.
Szwedzcy naukowcy z Instytutu Karolinska, opublikowali wyniki badań dotyczących tego zagadnienia, które przeprowadzono w grupie ponad 23 tysięcy kobiet, leczących niepłodność metodą zapłodnienia in vitro. Skupiono się na związku depresji, zaburzeń lękowych i stosowaniu leków przeciwdepresyjnych ze skutecznością leczenia metodą zapłodnienia pozaustrojowego (liczbą ciąż, żywych urodzeń oraz poronień).
Okazało się, że:
Naukowcy podkreślili jednak, że wyniki dotyczą przede wszystkim leków z grupy SSRI. W niewielkiej grupie kobiet, cierpiących na cięższe postacie zaburzeń, które przyjmowały inne leki przeciwdepresyjne, stwierdzono wyższe prawdopodobieństwo nie zajścia w ciążę oraz poronienia.
Wyślij e-mail lub zadzwoń
Skontaktuj się z nami
Masz pytania? Zadzwoń
+48 32 202 36 35
Napisz wiadomość
info@ziebaclinic.pl