Inseminacja domaciczna to zabieg powszechnie stosowany w leczeniu niepłodności, spowodowanej między innymi obniżonymi parametrami nasienia partnera czy stwierdzoną niepłodnością idiopatyczną. Procedura ceniona jest przede wszystkim za wysoki profil bezpieczeństwa, krótki czas trwania i brak konieczności stosowania środków znieczulających. W przypadku inseminacji istnieje kilka zaleceń, które mogą przyczynić się do powodzenia zabiegu, dlatego warto wiedzieć jakie postępowanie zwiększa szansę na posiadanie upragnionego potomstwa.
Inseminacja domaciczna to jedna z powszechnie stosowanych metod wspomagania rozrodu. Polega na wprowadzeniu do dróg rodnych kobiety uprzednio przygotowanego nasienia za pomocą elastycznego, miękkiego cewnika. Procedura pozwala ominąć bariery stojące na przeszkodzie do uzyskania zapłodnienia w sposób naturalny, takie jak: śluz szyjkowy, niesprzyjający kwaśny odczyn w pochwie czy znajdujące się w niej przeciwciała, grzyby i bakterie. Wskazaniami do przeprowadzenia metody są między innymi:
Do jamy macicy wprowadzone zostają wyłącznie laboratoryjnie wyselekcjonowane plemniki najlepszej jakości, które mają największą szansę na dotarcie do komórki jajowej. Zabieg inseminacji może zostać przeprowadzony w cyklu naturalnym lub wcześniejszej stymulacji jajeczkowania. Jeśli pęcherzyki Graffa rosną wolno, ich rozwój monitoruje się przez USG. Dopiero w momencie osiągnięcia odpowiedniej wielkości z pomocą odpowiednich środków farmakologicznych wywołana zostaje owulacja. Do jamy macicy zostaje wprowadzone nasienie partnera lub anonimowego dawcy.
Ostatnim etapem procedury zapłodnienia in vitro jest transfer, czyli przeniesienie zarodka lub zarodków do jamy macicy. Jest to jeden z momentów kluczowych, od których zależy powodzenie zabiegu. Jednym z czynników, które mogą wpłynąć negatywnie na szanse zagnieżdżenia się podanych embrionów i uzyskanie ciąży są skurcze macicy. Ważnym elementem przeprowadzenia zabiegu jest więc dążenie do ich zapobiegania, zarówno poprzez sam sposób przeprowadzenia transferu, jak i farmakologicznie. Do dziś niestety nie ma jednak metody, która całkowicie zabezpiecza przed wystąpieniem skurczów, wciąż trwają badania kliniczne nad lekami, które byłyby naprawdę skuteczne.
Naukowcy w czasopiśmie Fertility and Sterility donoszą jednak, że to, co zmniejsza szansę na sukces w przypadku zapłodnienia in vitro, może podnieść skuteczność innego zabiegu rozrodu wspomaganego, a mianowicie inseminacji domacicznej.
Jako że skuteczność zabiegu inseminacji domacicznej (średnio w Europie wynosi 9–14%), wciąż pozostaje znacząco niższa, niż skuteczność zapłodnienia pozaustrojowego (około 30%), ciągle poszukuje się sposobów na usprawnienie metody. W tym celu naukowcy z Instytutu Niepłodności w Walencji w Hiszpanii przeanalizowali 610 przypadków inseminacji, które wykonano w latach 2005–2010. Jednym z analizowanych czynników była liczba skurczów macicy na minutę podczas przeprowadzania zabiegu. Okazało się, że jest ona pozytywnie skorelowana z liczbą uzyskanych ciąż i narodzonych później dzieci.
Osoby, które podjęły decyzję o zabiegu inseminacji domacicznej, pragną jak najlepiej przygotować się do procedury. Z pewnością szczegółowe wytyczne otrzymają od lekarza prowadzącego podczas wizyty konsultacyjnej. Oprócz wykonania specjalistycznych badań zarówno kobieta, jak i mężczyzna w gruncie rzeczy nie wymaga wielkich przygotowań. Pacjentki muszą pamiętać o tym, by przed inseminacją powstrzymać się od oddawania moczu. Wypełniony pęcherz znacznie ułatwia wejście cienkim cewnikiem, którym aplikuje się nasienie do macicy. Jeśli nasienie pobierane jest od partnera, koniecznie musi on zachować 3-dniowy okres abstynencji seksualnej.
Po wykonanej inseminacji do terminu spodziewanej miesiączki nie zalecamy:
Para może współżyć ze sobą bez obawy, że zbliżenie może zaszkodzić zapłodnieniu komórki jajowej i ewentualnemu rozwojowi ciąży.
Ponadto na skuteczność zabiegu wpływały również: moment jego wykonania (w odniesieniu do czasu owulacji pacjentki), wiek kobiety, liczba dojrzałych pęcherzyków jajnikowych oraz to, czy nasienie pochodziło od partnera czy od dawcy.
Badacze podsumowują, że biorąc pod uwagę wyniki, które otrzymali, oraz doniesienia innych grup naukowców, będzie możliwe wdrożenie nowych rozwiązań i protokołów, dzięki którym skuteczność inseminacji domacicznej może wzrosnąć do 15-20% w przypadku wykorzystania nasienia partnera i 25% w przypadku użycia nasienia dawcy.
W Zięba Clinic z powodzeniem przeprowadzamy inseminację domaciczną. Na podstawie wieloletniego doświadczenia naszych specjalistów oraz śledzenia najnowszych badań naukowych wierzymy, że odpowiednie przygotowanie Pacjentów zwiększa szansę na powodzenie zabiegu. Dlatego kładziemy na to szczególny nacisk. Zapraszamy na konsultację, podczas której odpowiemy na wszystkie pytania.
Wyślij e-mail lub zadzwoń
Skontaktuj się z nami
Masz pytania? Zadzwoń
+48 32 202 36 35
Napisz wiadomość
info@ziebaclinic.pl