Zięba Clinic
Jesteś w ciąży i chcesz sprawdzić
czy Twoje dziecko jest zdrowe?
Zaleca się, aby każda kobieta w ciąży wykonała badania prenatalne – dla zdrowia dziecka i bezpieczeństwa ciąży.
Nasza klinika
Celem diagnostyki prenatalnej jest wczesne rozpoznanie wad rozwojowych u płodu jeszcze w łonie matki.
Wczesne rozpoznanie wad rozwojowych pozwala nie tylko lepiej przygotować się do porodu oraz zaplanować skuteczne leczenie po narodzinach dziecka, ale i rozpocząć leczenie jeszcze podczas ciąży. Ciąża z nami to bezpieczeństwo i komfort.
Badanie ultrasonograficzne przeprowadza się nie rzadziej niż trzy razy w trakcie ciąży.
Po raz pierwszy powinno odbyć się między 11. a 14. tygodniem, drugi raz między 18. a 23. tygodniem, a ostatni między 28. a 32. tygodniem ciąży.
I trymestr trymestr – badanie wykonuje się pomiędzy 11 tygodniem, a maksymalnie 13 tygodniem i 6 dniem ciąży.
WYKONUJEMY:
w uzasadnionych przypadkach amniopunkcja – inwazyjna metoda diagnostyczna, o wykonaniu której decyduje pacjentka po uzyskaniu informacji o wynikach badań od lekarza wykonującego diagnostykę prenatalną.
II trymestr – badanie wykonujemy między 18 a 23 tygodniem i 6 dniem ciąży.
WYKONUJEMY:
Test Potrójny – wykonywany u ciężarnych, które wcześniej nie robiły badań przesiewowych lub jako uzupełnienie badań z I trymestru.
III trymestr – badanie wykonujemy Między 30 a 32 tygodniem ciąży.
WYKONUJEMY:
Testy, do których potrzeba tylko niewielka ilość krwi przyszłej mamy, stąd zagrożenie dla płodu nie istnieje.
Test PAPP-a pozwala ocenić ryzyko zachorowania dziecka na zespół Downa, zespół Edwardsa i zespół Patau. Pobraną od ciężarnej kobiety próbkę krwi poddaje się analizie biochemicznej, która określa stężenie PAPP-A (ciążowe białko osoczowe A) oraz wolnej beta hCG (wolna podjednostka beta gonadotropiny kosmówkowej).
Test PAPP-a połączony z badaniem przezierności karkowej (badanie USG) jest nazywany testem połączonym czyli złożonym (ang. CST, Combined Screening Test) i w takim ujęciu składa się z 3 elementów: Szczegółowy wywiad lekarski, Biochemiczną analizę krwi, USG przezierności karkowej
Test potrójny to przesiewowe badanie prenatalne polegające na oznaczeniu poziomu AFP, beta-hCG i wolnego estradiolu. Test potrójny wykonuje się w celu oceny ryzyka urodzenia dziecka z wadami genetycznymi lub zespołami chromosomalnymi. Test polega na analizie biochemicznej krwi.
Jest to badanie nieinwazyjne oraz bezpieczne zarówno dla matki, jak i dziecka. Test potrójny pozwala oszacować ryzyko wystąpienia nieprawidłowości wad chromosomowych u płodu tj. Zespół Downa, zespół Edwardsa, wady cewy nerwowej, rozszczep kręgosłupa. Test potrójny nie wykrywa zespołu Patau. Wykrywa 7 na 10 płodów z wagą genetyczną. W przypadku wystąpienia jakiegokolwiek odchylenia od normy wskazującego na ryzyko wystąpienia jednej z anomalii, należy rozważyć wykonanie amniopunkcji.
Badanie NIFTY opiera się na analizie wolnego, pozakomórkowego DNA płodu, które już po upływie miesiąca od chwili poczęcia zaczyna być obecne we krwi matki. Pozwala ocenić ryzyko wystąpienia trisomii 21., 18. i 13. Badanie wykonuje się również w celu stwierdzenia ryzyka nieprawidłowości w obrębie chromosomów płci, a w tym wystąpienia zespołu Klinefeltera, zespołu Turnera, zespołów XXX, XYY oraz zespołów mikrodelecyjnych 5p (zespół kociego krzyku), 1p36, 2q33.1, zespołu Jacobsena (11q23), zespołu DiGeorge’a 2 (10p14-p13), zespołu Van der Woude (1q32.2), zespołu Pradera-Williego/Angelmana (15q11.2). W sumie test NIFTY pro bada aż 94 choroby genetyczne.
Pojawienie się przesiewowego testu NIFTY na polskim rynku medycznym można uznać za przełomowy moment w dziedzinie bezpiecznych badań prenatalnych. Jego wysoka czułość przewyższa wszystkie stosowane dotychczas metody badawcze badań przesiewowych, w tym testu PAPP- A
SANCO to nieinwazyjny, genetyczny test prenatalny nowej generacji. Określa on ryzyko wystąpienia trisomii chromosomów 21, 18 i 13 płodu (zespół Downa, Edwardsa i Patau), aneuploidii chromosomów płci oraz kilkunastu zespołów wad wrodzonych, spowodowanych innymi nieprawidłowościami chromosomowymi.
Badanie może zostać uzupełnione o SANCO Test RHD. Test Prenatalny mogą wykonać Pacjentki w ciąży z in vitro (również z komórką jajową dawczyni), a także w ciąży bliźniaczej (tylko obecność trisomii 21,18,13 oraz określenie płci płodu). Rekomendowane jest wykonanie badania pomiędzy 10. a 24. tygodniem ciąży.
Mamy swoje sposoby
Jesteśmy z Wami od pierwszego marzenia o byciu rodzicem, przez czas kiedy zobaczycie dwie kreski aż do szczęśliwego rozwiązania.
Najlepsi na rynku specjaliści z Zięba Clinic:
Ciąża z nami to bezpieczeństwo i komfort. Wyróżnia nas empatia i brak pośpiechu.
Zięba Clinic
ul. Tadeusza Kościuszki 255 A
40-608 Katowice
+48 666 026 126
kontakt@ziebaclinic.pl
godziny otwarcia: 8.00 – 20.00